Има 125 години, мало дете и дневно пуши по 80 цигари (ВИДЕО)


Додека многумина стогодишници тврадт дека исхраната, вежбање и здравиот начин на живот допринеле за нивната долговечност, други луѓе ти рабиваат тие теории.

Според биолозите, долговечноста е просечен животен век очекуван во идеални услови. Дефиницијата на „идеални услови“ може да се разликува од личност до личност.

Некои можат да кажат дека е важна генетиката. Но, дури и ако вашите претци не живееле долго, тоа не значи дека и вие ќе бидете како нив.

Како да доживеете 100ка? Тој тврди дека клуч за долговечноста се јогата и целибатот (видео)

Генетиката само може да ви пружи најмногу 30 отсто од очекуваното траење на животот. Останатото е на вас и се е под ваша контрола, како однесувањето, исхраната и начинот на живот.

Еден од нив е и 125-годишникот (некои тврдат дека има 117, некои 135, не е точно потврдено затоа што нема извод и матична книга на родени) од Либан Сулиман ел Мул, кој секојдневно пуши цигари по 80 цигари

Тој е енергичен, готви, сече дрва, пета дневно околу три километри и има седумгодишен син, пишува „Лајф коуч код“. Два пати се женел, неговат апрва сопруга починала по 70 години живот, а со неа имал седум деца. Сега живее со втората сопруга. И се уште гледа жени, тврди таа.

Неговиот совет за здравје и долговечност е дека треба да се јаде здрава храба.

– Тајната е во видот и квалитетот на храната. Јадам колку што ми е потребно. Не се приближувајте кон храна која содржи непознати состојки и држете се подалеку од масла произведени на пазарот. Чистото маслиново масло, медот и козјото сирење се еликсир за добро здравје и долг живот, вели тој.

На овие места живеат најздравите и најдолговечните луѓе

Loading...

Уште една тајна е посебен „магичен“ чај за кој тврди дека може да ги оживее и мртвите. Рецептот за овој чај е едноставна мешавина од тамјан, киноа, анис и рогач.

Тој сето ова заедно го става во зовриена вода да отстои, процедува и пие секојдневно.

https://youtu.be/x8yPStYRQkw


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *