20.11.2016 21:01

Го спасил од логор во Втората светска војна, а сега повторно се сретнаа (видео)


Сид Шафнер е воен ветерн од Втората светска војна во која го спасил марсел леви, тогашен тинејџер од концентрационен логор Дахау во Германија.

Од тогаш минале децении, но сеќавањата на ова храбро дело не напуштила ниту еден од нив. Марсел и Сид сега конечно добиле шанса повторно да се сретнат.

Нема зборови кои можат да ја опишат нивната реакција кога се сретнале повторно.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments