Франција: Сакаме да извезуваме украинско жито по копнен пат

Сподели со своите пријатели

Франција работи на тоа да ѝ дозволи на Украина да извезува храна по копнен пат преку Полска и Романија, изјави денеска министерот за земјоделство откако Русија се повлече од клучниот договор за извоз среде војната со Украина.

Loading...

„Сакаме да видиме, ако не е можно да се премине Црното Море, дали тоа може да се направи наместо по копнени патишта, особено копнени патишта низ Романија и Полска“, изјави министерот за земјоделство Марк Феснеу за радиото RMC.

„Ќе продолжиме да работиме според систем во кој нема да зависиме од добрата волја, во овој случај лошата волја на Владимир Путин“, рече Фесно.

Русија го суспендираше учеството во договорот на ОН

Русија во саботата го суспендираше своето учество во договорот на ОН за жито „на неодредено време“ по, како што рече, голем напад од украински дронови врз нејзината црноморска флота на Крим.

Обединетите нации, Турција и Украина продолжија да го спроведуваат Договорот за црноморските зрна и се договорија за транзитен план за понеделник за 16 бродови да продолжат понатаму, и покрај повлекувањето на Русија од договорот на ОН.

Тој договор овозможи извоз на украински земјоделски производи на светските пазари.

„Француските потрошувачи нема да ги почувствуваат последиците“

Руската одлука најверојатно ќе влијае на пратките во земјите зависни од увозот. Цените на пченицата и пченката пораснаа во понеделникот откако Русија се повлече од договорот.

Фесно во понеделникот рече дека „нема да има директни последици“ за француските потрошувачи.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.