ФБИ покрена истрага: Моден магнат со години силувал млади мажи и им ветувал кариера?

Сподели со своите пријатели

ФБИ започна истрага откако Би-Би-Си откри дека поранешниот извршен директор на модниот бренд Abercrombie & Fitch (A&F) сексуално експлоатирал и злоставувал мажи на настани што ги организирал ширум светот.

Loading...

Мајк Џефрис и неговиот британски партнер Метју Смит веќе се соочуваат со граѓански обвиненија поради наводите дека воделе операција за сексуална трговија со луѓе.

Би-Би-Си дозна како агентите на ФБИ сега издаваат судски покани и разговараат со потенцијални сведоци.

Адвокатот на Џефрис одби да ги коментира информациите.

Повеќе извори потврдија дека истрагата ја водат агенти на ФБИ специјализирани за сексуални злосторства и федерални обвинители од Источниот округ на Њујорк.

Во октомври, Би-Би-Си објави документарен филм и серија подкасти во кои беа изнесени наводи дека Џефрис и Смит искористувале млади мажи за секс на настани што ги организирале во нивните резиденции во Њујорк и ширум светот во луксузни хотели.

Би-Би-Си откри докази за високо организирана операција

Осум мажи признале за Би-Би-Си дека присуствувале на настаните во градовите вклучувајќи ги Лондон, Париз и Маракеш помеѓу 2009 и 2015 година.

Тие тврдеа дека Џефрис и Смит ќе се вклучат во сексуална активност со нив или ќе ги „насочат“ да имаат секс еден со друг.

Loading...

Документите пронајдени од Би-Би-Си, вклучувајќи билети за летови и маршрути за настани, открија дека имало високо организирана операција во која била вклучена мрежата на регрутери и посредници на Џејмс Џејкобсон.

Би-Би-Си го пронајде Џејкобсон, кој сега има 70 години, кој негираше дека сторил нешто лошо.

Би-Би-Си пренесува дека Џејкобсон постојано барал од нивните новинари „да се договорат“, велејќи: „Оставете го моето име и ќе ви кажам сè“.

Компанијата A&F соопшти дека се „згрозени“ од наводното однесување на нивниот поранешен шеф.

Џефрис се повлече во 2014 година.

Тие суспендираа значителен дел од исплата на пензии во вкупен износ од еден милион долари годишно.

Џефрис се повлече во 2014 година по падот на продажбата и си замина со пензиски пакет вреден околу 25 милиони долари.

Патем, Џефрис се смета за модерен основач на A&F. За време на неговите две децении на чело од 1990-тите, тој ја водеше глобалната експанзија на компанијата и создаде брендови како што се Hollister и Gilly Hicks.

Loading...

По истрагата на БиБиСи, A&F беше обвинет во граѓанска тужба за финансирање на операција за сексуална трговија со луѓе што ја воделе Џефрис и Смит помеѓу 1992 и 2014 година.

Во тужбата се наведува дека додека Џефрис бил извршен директор, тој сексуално злоставувал повеќе од 100 мажи и дека младите мажи биле манипулирани „под маската дека им даваат можност да станат модели“.

Адвокатот на Џефрис одби да ги коментира наводите во граѓанската тужба.

„Судницата е местото каде што ќе се занимаваме со овие прашања“, најави тој.