Фајзер / Бијонтек: Нашата вакцина е безбедна и ефикасна кај деца на возраст од 5 до 11 години

Сподели со своите пријатели

Фајзер / Бијонтек рече дека вакцината против коронавирус произведена од оваа фармацевтска компанија е безбедна и ефикасна за деца на возраст од пет до 11 години и ќе побара одобрување за нејзина употреба во Соединетите држави, но и во Европа и другите делови на светот, што е можно поскоро ..

Loading...

Фирмата го објави ова во понеделникот наутро по завршувањето на клиничкото испитување во три фази. Фајзер вели дека резултатите „даваат силна основа“ за барање владина дозвола да одобри вакцини за деца на возраст од пет до 11 години.

Американското регулаторно тело во моментов дозволува употреба на вакцината Фајзер / Бијонтек за деца над 12 -годишна возраст.

 

 

Американскиот фармацевтски гигант и нејзината германска партнерска компанија велат дека истражувањето покажало дека вакцината предизвикува имунолошки одговор кај децата од пет до 11 годишна возраст, а резултатот е сличен на оној што го забележале порано во возрасната група од 16 до 25 години. години.

Тие рекоа дека безбедносниот профил е генерално споредлив со постарата возрасна група.

Loading...

– Од јули, детските случаи на ковида-19 се зголемија за околу 240 проценти во Соединетите држави. Затоа постои силна потреба за вакцинација – рече извршниот директор на компанијата Pfizer, Алберт Бурла, во соопштението за печатот, како што пренесува британски Daily Mail.

„Овие резултати од тестот даваат силна основа за барање одобрување за нашата вакцина за деца на возраст од пет до 11 години и планираме итно да ги доставиме до ФДУ и другите регулатори“, додаде тој.

 

 

Хоспитализациите и смртните случаи се зголемија во Соединетите држави во последниве месеци поради многу заразна варијанта на видот делта.

Педијатриските случаи исто така се во пораст, особено затоа што сите деца под 12 -годишна возраст се невакцинирани, но нема индикации дека, освен што е повеќе вирулентен, вирусот на делта е поопасен кај децата. Брзо овластување за употреба може да биде корисно за ублажување на потенцијалното зголемување на случаите на есен, особено во училиштата што веќе се отворени низ целата земја.

 

Loading...