Дали навистина е потребно дневно да пиеме 8 чаши вода, или може… пиво?

Сподели со своите пријатели

Правилото според кое треба да пиеме осум чаши вода секој ден за да го задржиме вашето тело хидрирано, стана здравствена цел за многумина. Но, кога станува збор за здрава кожа, тело и генерално енергија, има истражување што покажува дека можеби не учат потрешно.

Loading...

Осум чаши се околу два литри вода, но дали навистина на нашето тело му треба толку многу течност?

Намирници кои ќе ви ја изгаснат жедта подеднакво ефикасно како и водата

„Денес, оваа теорија не се смета за разумна“, вели Стјуарт Галовеј, вонреден професор по физиологија, вежбање и исхрана на универзитетот Стирлинг.

„Ние луѓето го имаме тој хомеостатски систем, така што кога ни треба вода се чувствуваме жедни“.

Внесувањето течност кога сме жедни претставува околу 1-2 проценти од идеалното ниво на вода во нашето тело.

Водата ги топи мастите

„За повеќето луѓе, ова е сосема во ред. Дури и за спортистите се смета дека губитокот од еден процент има занемарливо влијание на перформансите“.

Loading...

Како што стареете, жедта ви се гаси, а потоа и дехидрираноста може да стане закана. Слична е приказната со децата. Водата, според науката, треба да го прочисти телото, да ја освежи кожата и да ја врати енергијата.

Сепак, Галовеј вели дека детоксикацијата со вода е „целосна глупост“. Нашите бубрези прават многу добра работа за да решат што да чуваат и што да прават без вода“.

Помага ли навистина за слабеењето водата со лимон?

Дали водата ќе ја подобри кожата?

Иако дехидрираноста не е добра за вашата кожа, вели Бев Шергил, консултант дерматолог и почесен предавач на универзитетот Манчестер, „откако ќе достигнете одредено ниво на внес на течности, под услов да сте здрави, ќе ви биде исфрлена вишокот вода“.

Аманда Бурлс, професор по јавно здравство на Универзитетот во Лондон, предупредува дека конзумирањето премногу вода може да убие. Интоксикацијата на вода се јавува кога количината на електролити во организмот станува неурамнотежена со прекумерно внесување вода, нарушувајќи ја функцијата на мозокот.

Што се случува со мозокот кога не пиеме доволно вода?

Правилото за тоа колку вода треба да пиете, всушност е индивидуално и зависи од нашата активност, времето и нашата физиологија.

Loading...

Што друго го хидрира телото?

Исто така, истражувањето спроведено од Галовеј покажа дека другите видови течности имаат ист хидрантен ефект врз организмите како што е водата.

Значи, литар пиво не е помалку хидрантен од литар вода. Слично на тоа, литар инстант кафе (содржи 212 мг кофеин) е исто толку хидрантно како водата.

Колку вода треба да пиете секој ден, според експертите

На пример, млекото има уште поголем хидрирачки ефект и е поефикасно решение за „надополнување на течности“ кај луѓе со честа дијареа.

Се разбира, тука е неопходно да се земат предвид и другите состојки што ги содржат овие пијалоци – алкохол, кофеин, масти, кои кога се внесуваат во организмот во прекумерни количини, можат да бидат штетни за здравјето.


Leave a Reply