28.06.2019 13:18

Намирници кои ќе ви ја изгаснат жедта подеднакво ефикасно како и водата

Facebook Twitter Google+

Кога сте жедни веројатно по инерција пиете вода. Во текот на летото тоа е сигурно прилично поголемо количество. Меѓутоа, не ја гасете жедта само со вода, тоа можете да го сторите и со четири магични намирници кои ќе спречат вашето тело да дехидрира.

Дали сте знаеле дека жедта можете да ја изгаснете и со одредена храна?

Loading...

Ова е листата совршени намирници за таа цел.

Лубеница

Лубеницата е кралица на летните задоволства. Содржи приближно 92 отсто вода и многу е полна со актиоксиданси. Лубеницата би требало секогаш да ви биде прв избор во врелите летни денови, затоа што освен што ќе ве рехидрира, ќе ве соува и од одредени болести.

Краставица

Краставицата содржи близу 97 отсто вода и одличен е летен рехидратор. Користете ја студена и свежа. Но, за да извлечете максимум од краставицата ставеге ја во блендер, сокот изладете го и консумирајте го во текот на денот.

Киви

Со кивито никогаш нема да погрешите. Тоа е овошје кое едноставно е здраво и корисно за целото тело вот екот на сите годишни времиња. Не само што е голем рехидратор, туку и моќен чувар на вашето здравје.

Домат

Loading...

Доматот содржи приближно 95 отсто вода, но и огромно количесто антиоксиданси и други материи кои се од голема корст за вашето тело. Користете го доматот секогаш и секаде. Тој е непогрешлива состојка на било кое јадење и вистински летен избор.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments