Четворица ранети во украинскиот напад на рускиот град Шебекино

Сподели со своите пријатели

Украинските сили гранатираа руски град во близина на границата по трет пат во една недела, при што беа повредени четири лица, оштетени згради и запалени возила, изјави во средата гувернерот на регионот.

Loading...

Две лица се хоспитализирани како резултат на артилерискиот напад врз Шебекино, изјави гувернерот на Белгород, Вјачеслав Гладков на апликацијата за пораки Телеграм.

Во гранатирањето, меѓу другото, оштетени се прозорци и покриви на станбена зграда од осум ката, четири куќи и едно училиште, рече тој.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украински генерал: Се пробивме до клучна населба

Ројтерс не беше во можност независно да го потврди извештајот.

Гладков во понеделникот пријавил дека биле погодени две индустриски објекти во градот.

Loading...

Во саботата, тој рече дека бил под артилериски оган додека се обидувал да влезе во градот, кој е само околу седум километри северно од границата со Украина.

Белгород, кој се граничи со украинскиот регион Харков, во последните месеци е се почесто напаѓан од украинските сили.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските сили лансирале 15 дронови, Украина соборила 14

Украина не реагираше на последното гранатирање, но речиси никогаш јавно не презема одговорност за нападите во Русија и на териториите под руска контрола во Украина.

Локалниот координативен центар во областа Луганск, формиран од Москва, тврди дека четири лица загинале, а 16 се повредени во украинското гранатирање на селото Карпати. Како што се наведува, била погодена живинарска фарма.

Двете страни негираат дека целеле цивили во 15-месечната војна што Русија ја започна во февруари 2022 година.

Loading...