Чаба Короши нов претседател на Генералното собрание на ОН

Сподели со своите пријатели

Дипломатот од Унгарија Чаба Короши положи заклетва како нов претседател на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.

Loading...

Вчера Чаба Короси положи заклетва на Повелбата на Обединетите нации во присуство на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и поранешниот претседател на Генералното собрание на ОН Абдула Шахид, пренесува МТИ.

Во својот говор по инаугурацијата, Короши рече дека војната во Украина мора да заврши што е можно поскоро и да се постигне прекин на огнот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Морнариците на Јужна Кореја, САД и Јапонија одржаа вежби против подморници

Тој се заблагодари за поддршката на Унгарија и на земјите од источноевропскиот регион, а со инаугурацијата на Короши започнува 77. сесија на Генералното собрание на ОН.