БРАЗИЛСКА ДИЕТА: Експресно губење килограми за само две недели


Бразилската диета е една од најпопуларните „брзи“ диети, бидејќи овозможува брзо губење на тежината до 10 кг за 2 недели!

Доаѓа во 2 варијанти супер брза и нормална, а во продолжение ви ја претставуваме нормалната варијанта, затоа што супер-брзата е многу нутритивно сиромашна.

Loading...

„Нормална“ бразилска диета, се одржува 4 недели, се јаде 4-5 пати на ден, а главна храна е зеленчукот и овошјето.

Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина

Понеделник

Појадок: 1 портокал, 1 банана и 1 чаша сок од портокал.

Ужина: 1 чаша сок од портокал и 1 парче тост.

Ручек: 100 грама варена риба, 100 грама салата од свеж зеленчук.

Вечера: Исто како и ручекот.

Пред спиење: 1 чаша сок од портокал, 1 мало парче тост.

Loading...

БАНАНА ДИЕТА: Рецепт за лесно и здраво слабеење

Вторник

Појадок: 1 меко варено јајце, 1 чаша сок од јаболко.

Ужина: 1 мало парче тост, 1 чаша сок од јаболко.

Ручек: 100 грама варено месо, 2 варени компири, 4 листови од зелена салата.

Вечера: 200 грама варена риба, 1 тврдо варено јајце, зелена салата, зелен грашок (свежо ако е достапно ако не тогаш може и конзервирано).

Пред спиење: 1 чаша сок од јаболко, 1 тост.

„Чоколадна” диета: 3 килограми за пет дена

Среда

Појадок: 1 чаша безмасно млеко, 1 парче тост.

Loading...

Ужина: 100 грама сирење со малку маснотии.

Ручек: 100 гр ориз, 150 гр свежа зелка од зелка со прелив од 1 лимон и лажица ситно сечкани листови од магдонос.

Вечера: 100 гр варено месо, 1 јаболко, 4 лисја од зелена салата

Пред спиење: 1 чаша сок од јаболко, 1 мало парче тост.

Како да пазарувате кога сте на диета?

Loading...

Четврток

Појадок: 1 чаша сок од ананас, 60 гр ананас

Ужина: 1 чаша сок од ананас, 1 мала парче тост.

Ручек: 100 гр варено месо, мало парче сирење и еден портокал.

Вечера: 2 варени компири, 150 грама свежо рендана салата од морков со малку масло.

Loading...

Пред спиење: 1 чаша сок од ананас, 1 парче тост.

Image by klimkin from Pixabay

Петок

Појадок: 1 чаша сок од јаболко и 1 мал тост.

Loading...

Ужина: 1 јаболко, 1 портокал.

Ручек: 150 грама варена риба, 2 мали варени моркови.

Вечера: 1 чинија супа од зеленчук (или чинија со крем супа од печурки или чинија чорба од риба), мало парче леб.

Пред спиење: 1 чаша сок од портокал, 1 мало парче тост.

Скриени причини зошто диетата не дава резултат

Loading...

Сабота

Појадок: 1 чаша сок од јаболко, 1 парче тост.

Ужина: 150 грама варена салата од цвекло со малку растително масло.

Ручек: 1 чинија зеленчук, супа од печурки или риба, 1 мало парче леб.

Вечера: 100 грама пржени печурки, 100 грама салата од свеж зеленчук (по избор).

Пред спиење: 1 чаша сок од јаболко, 2 свежи бисквити.

Loading...

Eсенска диета со круши

Недела

Појадок: 1 банана, 1 грст суво грозје

Ужина: 1 чаша сок од морков, 1 мала парче тост.

Ручек: 100 гр варено месо, 100 грама салата од свежа зелка, зелен кромид и 1 сок од лимон.

Loading...

Вечера: 1 чинија зеленчук или чорба од печурки, 100 грама овошје, 4 лисја зелена салата.

Пред спиење: 1 чаша сок од јаболко, 2 сушени смокви.

Image by Michal Jarmoluk from Pixabay

Ова мени се повторува по потреба од 2 до 4 недели – не подолго од тоа.

Враќањето на „нормална“ исхрана се постигнува со зголемување првенствено на овошје и зеленчук, а потоа со мало зголемување на храна богата со протеини.

Како што можете да видите, оваа диета е богата со овошје и зеленчук, поради што не може да дојде до недостаток на витамини и минерали.

Исто така, распоредот за јадење е таков што не треба да бидете гладни или да имате варијација во шеќерот во крвта.

Ослабете до 10 килограми за 7 дена со диетата со јајца

Активност

Се препорачува дневна умерена активност: 30 минути пешачење, велосипедизам или пливање.

Loading...

© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *