БАНАНА ДИЕТА: Рецепт за лесно и здраво слабеење


Бананата е неправедно исфрлена од многу диети, но нутриционистите истакнуваат дека ова овошје има голема улога во процесот на ослабнување.

Во текот на диетата неопходно е да се консумираат намирници кои содржат повеќе влакна, а бананата е одличен извор.

Loading...

Магични работи за кои можете да користите кора од банана (видео)

Една банана содржи 3,08 грама влакна и така помага подолго да се чувствуваме сити и да ја намалиме потребата за дополнителни оброци.

Влакната од бананата помагаат во регулирање на холестеролот и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања.

Зелените банани содржат отпорен скроб кој го регулира апетитот, помага да го намалиме дневното внесување калории и го регулира нивото на шеќер во крвта. Исто така, бананите го подобруваат варењето и го чуваат здравјето на цревата.

Факти за бананите кои сигурно не сте ги знаеле

Бананата не согорува сама масни наслаго, туку со нејзиното консумирање ги ограничуваме порциите и стануваме посвесни за својот начин на исхрана.

Докажано е дека бананата е вистинска енергетска бомба, па доколку ја издете по ручекот, ќе ја намалите потребата за вечерни оброци. Не мора да држите строга диета за да ги отстраните масните наслаги, туку да ја замените нездравата ужина со банана и да ги ограничите порциите.

Овој мајмун не сака банани, ама затоа пие гориво (видео)

Loading...

Наместо грицки и слатки, изедете една банана. На овој начин вашиот огранизам нема да претрпи шок поради промената на исхраната, а полека ќе започнете да ги губите килограмите.

Нутриционистите во текот на диетата предност даваат на зелените банани во однос на презреаните.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *