Австрија препорачува побавно возење, топли чорапи, ладен туш…

Сподели со своите пријатели

Австрискиот министер за енергетика и заштита на животната средина Леоноре Гевеслер, во присуство на министерот за економија Мартин Кохер и генералниот секретар на „Австриска енергија“ Барбара Шмит и директорот на австриската агенција за енергетика Франц Ангерер, на прес-конференција во Виена, го претстави „Камапања на сојузната Влада за заштеда на енергија“ наречена „Мисија 11“.

Loading...

„Денес ја започнуваме мисијата 11 и се надеваме дека што е можно повеќе луѓе ќе ѝ се придружат“, рече Гевеслер, додавајќи:

„Целта на мисијата 11 е мала промена во нашето однесување, со цел да заштедиме во просек 11 отсто од енергија. Поточно, овој процент на заштеда се очекува од секое австриско домаќинство. Затоа е наречена „Мисија 11“, а во неа има низа инструкции или препораки на Владата како да се заштеди енергија.

Кога ќе ги прочитате сите ќе замрзнете. А кога зборуваме за (не)замрзнување, владината кампања препорачува Австријците повеќе да не се капат во кади и да се тушираат со ладна вода.

Односно, ако водата е топла, тогаш значително пократко од порано, бидејќи една минута пократко туширање, како што се истакнува, наводно носи заштеда на енергија од 20 проценти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден најави нова кандидатура за претседател

Тогаш греењето треба да се намали за најмалку два степени. Затоа, наместо да се затоплуваат, да носат дебели чорапи, пишуваат медиумите.

Во јавните установи греењето ќе биде ограничено на 19 степени во зима во Австрија. Исклучок се училиштата, градинките, болниците и домовите за стари лица.

Што се однесува до електричната енергија, се препорачува продолжениот кабел со повеќе приклучоци, односно уредите да се исклучи од напојувањето дури и кога не работат, туку се во режим на подготвеност, бидејќи така се заштедува 10 проценти од електричната енергија, со оглед на тоа што просечно австриско домаќинство има 20 различни уреди.

Loading...

Беа дадени и низа инструкции како да се заштеди енергија при миење садови и алишта, но и при префрлување од обични и халогени светилки на ЛЕД светилки, со напомена дека со тоа се заштедува дури 94 проценти на електрична енергија.

Во однос на струјата, одлучено е осветлувањето на јавните објекти да се исклучи по 22 часот. Исклучок е уличното осветлување поради јавна безбедност.

Она што исто така се препорачува, а што особено ќе ги алармира сопствениците на автомобили е упатството да успоруваат во градот за да штедат гориво и да не возат побрзо од 100 км/ч на автопати, а 80 км/ч на обични патишта.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралија додаде 15 нови загрозени видови на листата

Со напомена дека ќе заштеди до 24 проценти на гориво. Исто така, се очекува возачите да се префрлат од возење автомобили на јавен превоз и велосипеди на пократки растојанија. Сè што е во Еко-програмата, како и машини за перење и садови.

Владината кампања за штедење не ги заборави ниту пушачите. И веќе се ужасно лути.

Особено рестораните, кои минатиот викенд беа вознемирени поради барањето на министерот Геуслер да се укинат сегашните различни греалки, гас и електрична енергија, кои им овозможуваат на пушачите да седат на отворено дури и при студено време, на терасите на рестораните и кафулињата во зима.

Но, не само на нив, туку и на сите останати во време на корона и спречување на ширење на инфекцијата во затворени простори, посочуваат медиумите.

Тие забележуваат дека сега е под правен преглед дали е можно пушачите да се остават на отворено „на мраз“?

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зголемен извозот на американски ЛНГ во Европа

Владините инструкции се неколку луѓе од соседството, кои не можат да користат јавен превоз, да возат заедно во еден автомобил, потоа возачите барем еднаш месечно да го мерат притисокот во гумите на автомобилот, бидејќи пренискиот притисок значи поголема потрошувачка на гориво…

Презентирајќи ја владината кампања за заштеда на енергија, Гевеслер започна со наведување на причините зошто на прво место настанала енергетската криза и поскапувањето на енергијата.

„Путин сака да не уценува и омекне. Не можеме едноставно да гледаме како се убиваат луѓе во Украина.

„Тоа е и војна против нашиот западен модел на живеење“, истакна австрискиот министер.

Таа нагласи дека „Русија повеќе не е доверлив партнер“.

„Враќање назад нема. Мораме најдобро што можеме да се подготвиме за зимата“, изјави Гевеслер, информирајќи ја јавноста дека складиштата за гас во Австрија се „70 отсто полни“.

Таа ги повика сите Австријци да се приклучат на владината кампања за заштеда на енергија, за секој што побезболно да ја преброди претстојната зима, пренесува Вечерњи лист.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...