Австрија: Маските остануваат, важноста на зелениот пасош е продолжена

Сподели со своите пријатели

Австрија продолжува да ги олеснува епидемиолошките мерки, но маските остануваат во некои области од секојдневниот живот, додека важноста на зелениот пасош е продолжена за луѓето кои примиле три дози од вакцината.

Loading...

Министерот за здравство на Австрија, Јоханес Рауч, денеска на кратката прес-конференција соопшти дека новата регулатива која стапува во сила веднаш и важи до 8 јули, предвидува обврската за носење маски да остане на сила во јавниот превоз, продавници, аптеки и аптеки, бензински пумпи, банки и киосци на весници, но затоа маските „паѓаат“ во други продавници, како што се продавници за облека, обувки…

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Армијата на Гвинеја ја распушти владата

 

Украина: „Заложници на Русите ги пишувале имињата на загинатите на ѕидот“ (ФОТО)

 

Маските мора да продолжат да се носат во такси, болници, установи за нега, каде што сè уште имаат пристап само вакцинирани и излекувани лица.

Исто така, маските повеќе не мора да се носат на настани, настапи, концерти.

Уредбата, исто така, ја продолжи важноста на имунизацијата наместо претходните 270 на 365 дена за „бустери“.

Loading...

Таа мерка беше неопходна бидејќи повеќе не важат десетици илјади зелени пасоши, а четвртата вакцина досега не е препорачана.

Според Уредбата, зелениот пасош важи само 180 дена, односно половина година, по добивањето на втората доза, што е крајниот рок што се прифаќа за потврда за предозирање19.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гром погоди четири лица во близина на операта во Сиднеј

 

Литванија: Русија веќе има нуклеарно оружје во балтичкиот регион

 

Рауч претпоставува дека вакцината ќе биде потребна за враќање на имунитетот од август или септември, бидејќи се очекува нов бран на есен.

Воедно, новата регулатива предвидува дека концептот на превенција и чувар на Ковид отсега се потребни само за настани со повеќе од 500 луѓе.

Во ноќната гастрономија се укинува таканареченото „3G“ правило, па нема да има повеќе ограничувања за пристап.

Loading...

 

Светското снабдување со јајца е загрозено од птичјиот грип и војната во Украина

 

Понатамошното олеснување на мерките Рауч го објасни со поволната состојба во болниците, како и намалувањето на бројот на нови заразени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Полска започна истрага за шпионирање на опозицијата

„Сега е вистинското време да се олеснат мерките“, рече тој.

Регулативата за концесија е препорака до покраините, кои имаат можност да задржат построги правила, како што правеше Виена досега.