Авион слета во Австралија со вовлечени тркала (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Двајца патници и пилотот излегле неповредени од мал авион кој слетал без опрема за слетување поради механички дефект на аеродромот Њукасл во Нов Јужен Велс, Австралија.

Loading...

Авионот на Beach B-200 Super King со часови кружел околу аеродромот пред да изврши итно слетување со повлечени тркала, објави Nine News.

Медиумите објавија снимка на која се гледа како авионот се приближува кон пистата без распоредена опрема за слетување, а потоа се лизга до застанување.

Началникот на полицијата на Нов Јужен Велс, Вејн Хемфри, го пофали 53-годишниот пилот за успешното слетување. Тој рече дека никој не е повреден, објави Nine News.

„Тоа беше одличен резултат, пилотот заврши навистина добра работа. Го слушнав, звучеше мирно”, изјави Хемфри.

Авионот неколку часа кружел околу аеродромот за да потроши гориво. Авионот требаше да лета 26 минути од Њукасл до Порт Маквари, околу 400 километри северно од Сиднеј.

 

Loading...