Астра Зенека ја тужеше американската влада

Сподели со своите пријатели

Астра Зенека е последната во низата големи фармацевтски компании кои ги тужат САД поради законот што ѝ дозволува на владата да преговара за цените на некои лекови.

Loading...

Британско-шведската компанија тврди дека реформата, воведена со минатогодишниот закон за намалување на инфлацијата, ја поткопува целта на друг закон дизајниран да ги поттикне инвестициите во лекови за лекување на ретки болести.

Други производители на лекови, меѓу кои Merck, Bristol Myers Squibb и Johnson&Johnson, како и американска фармацевтска лоби група, веќе поднесоа тужби против реформата. Дејв Фредриксон, извршен потпретседател на деловната единица за онкологија на AstraZeneca, објасни што ги мачи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доаѓа бурата „Офелија“, може да предизвика опасни поплави: Америка во страв!

Тој тврди дека поради реформата, пациентите со ретки состојби, кои имаа корист од законот за „лекови за сираци“, ќе имаат „одложен пристап до научни откритија“ во споредба со другите делови на светот.

Лековите за сираци се лекови наменети за дијагноза, превенција или лекување на ретки болести.

„Енергично ќе го браниме законот“

„Пациентите со ретки болести и рак зависат од висок ризик и неверојатен развој на лек за кој се потребни многу години за да се развие и има за цел да се излечи“, рече Фредриксон, според Фајненшл тајмс.

Министерството за здравство на САД објави дека тие силно „ќе го бранат Законот за преговори за цената на лековите на претседателот, кој веќе помага да се намалат трошоците за здравствена заштита за старите лица и лицата со посебни потреби“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху на удар на Палестинците откако користеше мапа на голем Израел во ОН

Процесот треба сериозно да започне следната недела, кога е предвидено Центарот за медицински услуги да објави список од 10 скапи лекови кои ќе бидат во центарот на преговорите.

Loading...

Дополнителни лекови ќе бидат додадени на оваа листа во наредните години. Канцеларијата за буџет на Конгресот проценува дека промените ќе создадат милијарди долари заштеда во текот на една деценија.