Апокалиптични сцени на Исланд: Лава им се заканува на одбранбените бариери на Гриндавик

Сподели со своите пријатели

Лавата од вулканска ерупција на Исланд во неделата се приближи до одбранбените бариери околу градот Гриндавик.

Loading...

Досега тврдината ги држела стопените карпи, но локалното население е евакуирано. Научниците проценуваат дека ерупцијата слабее и веројатно ќе стивне за неколку часа.

Вулканскиот систем на полуостровот Рејкјанес во југозападниот дел на земјата еруптираше во саботата навечер по четврти пат во последните три месеци, осветлувајќи го ноќното небо со блескави портокалови млазници.

Метеоролошката канцеларија на Исланд објави дека ерупцијата отворила пукнатина во земјата долга околу три километри меѓу планините Стора-Скогфел и Хагафел, пишува Euronews.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како Иран и Израел станаа непријатели? Долгогодишна војна во сенка!

Државната метеоролошка служба во неделата соопшти дека лавата тече на југ и југоисток со брзина од околу еден километар на час. Тие предупредија дека може да стигне до океанот.

Беа изградени одбранбени бариери за да се спречи да го пресече главниот пат долж јужниот брег на полуостровот.

Стотици луѓе беа евакуирани од термалната бања Сината лагуна, една од најголемите туристички атракции на Исланд, кога започна ерупцијата, објави националната телевизија RUV.

На блискиот Кефлавик, главниот аеродром во Исланд, не беа пријавени прекини на летовите.

Loading...

Локацијата на ерупцијата е неколку километри североисточно од Гриндавик, крајбрежен град со 3.800 жители и на околу 50 километри југозападно од главниот град на Исланд, Рејкјавик.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Турција: Се судрија автобус и автомобил, повредени најмалку 15 лица

Градот беше евакуиран пред првичната ерупција на 18 декември.

Втората ерупција која започна на 14 јануари испрати лава кон населбата. Одбранбените ѕидови кои беа зајакнати по првата ерупција запреа дел од протокот, но неколку згради сепак беа проголтани од лавата.

Првите две ерупции траеја само неколку дена. Третата ерупција започна на 8 февруари. За неколку часа заврши, но не пред река од лава да го проголта цевководот, прекинувајќи го греењето и топлата вода за илјадници луѓе.

Исланд, кој се наоѓа над вулканско жариште во Северниот Атлантик, се соочува со редовни ерупции и е многу искусен во справувањето со лавата.

Најразорно во последно време беше ерупцијата на вулканот Ејафјалајокул во 2010 година, кој исфрли огромни облаци од пепел во атмосферата и доведе до затворање на воздушниот простор низ Европа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

Последните ерупции го сигнализираат повторното будење на вулканскиот систем Сварценги по речиси 800 години тишина.

Не е јасно кога ќе заврши периодот на активност или што значи тоа за полуостровот Рејкјанес, еден од најгусто населените делови на Исланд.

Loading...

Не се пријавени смртни случаи во ниту една од неодамнешните ерупции, но работник беше прогласен за исчезнат откако падна во пукнатина што ја отвори вулканот.