Американскиот нафтен гигант започнува со производство на литиум

Сподели со своите пријатели

Американскиот нафтен гигант Exxon Mobil објави дека ќе започне со ископување на литиум во САД во 2027 година за да ги обезбеди резервите на клучниот метал што се користи во батериите и електрониката на електричните автомобили.

Loading...

Компанијата ќе извлече литиум од солените подземни води во државата Арканзас, позната по своите значајни наоѓалишта на литиум, за да обезбеди домашен извор на снабдување, се вели во соопштението објавено во понеделникот.

„Ексон“ планира да снабдува литиум за повеќе од милион електрични возила годишно и да стане водечки снабдувач на метал до 2030 година.

Се проценува дека ќе инвестираат околу две милијарди долари

Претседателот на бизнисот со низок јаглерод на Ексон, Ден Аман, не откри колку Ексон има намера да инвестира во бизнисот со литиум или кога би можел да стане профитабилен.

Аналитичарите на финансиската компанија TD Cowen проценуваат дека ќе треба да инвестираат околу две милијарди долари за производство на 50.000 тони литиум, со потенцијален профит од 800 милиони долари.

Најголемата американска нафтена компанија објави дека ќе користи конвенционални методи на дупчење што се користат за екстракција на нафта и гас, а потоа ќе ја насочи технологијата на екстракција за да го оддели литиумот од солената вода.

Ќе ги здружи силите со партнерот Tetra Technologies, ќе произведува литиум на рударската локација и ќе го продава под брендот Mobil Lithium.