Американка која обучувала жени и девојки за ИСИЛ е осудена на 20 години затвор

Сподели со своите пријатели

Американка која водела женски баталјон на ИСИЛ е осудена на 20 години затвор откако признала дека обучувала десетици жени и девојки за исламската милитантна група во Сирија, соопштија американските федерални власти.

Loading...

За време на сослушувањето, ќерката Алисон Флук-Екрен (42) ја обвини својата мајка за тешко малтретирање, вклучително и принудување да се омажи за борец на ИСИЛ, соопшти американското обвинителство за источниот округ на Вирџинија.

Според соопштението, нејзината ќерка тогаш имала 13 години.

Синот на Флук-Екрен, кој исто така зборуваше за време на сослушувањето, рече дека неговата мајка се обидела да го убеди да ги напушти САД и да замине во Сирија во обид да го спречи да им даде информации на властите кои би можеле да ја компромитираат, се вели во соопштението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата во светот повторно паѓаат

Затворската казна од 20 години беше максималната дозволена. Адвокатот на обвинетата Американка одби да ја коментира пресудата.

Обвинителството вели дека Флук-Екрен ги напуштила САД во Египет во 2008 година со нејзиниот втор сопруг, кој подоцна станал снајперист на ИСИЛ во Сирија.

Откако бил убиен во воздушен напад во 2016 година, Флук-Екрен се омажила со експерт за дронови.

Ги учела жените и девојчињата како да користат калашникови, гранати и самоубиствени појаси

Откако поминала време во Либија и Ирак, Флук-Екрен, која течно зборува арапски, турски и англиски јазик, отпатувала во Рака, Сирија во 2016 година, соопштија обвинителите.

Loading...

Таа ги обучувала членовите на ИСИЛ преку женски центар познат како Хатиба Нусајба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Маските во Јужна Кореја задолжителни само во јавниот транспорт и здравството

Таа ги научила како да користат АК-47, гранати и самоубиствени појаси исполнети со експлозив, соопшти обвинителството.

Некои членови на баталјонот, исто така, добиле специјализирана обука за боречки вештини, медицинска помош и тактики за возење, се вели во соопштението.

Таа обучила повеќе од 100 жени и девојчиња, вклучително и некои на возраст од 10 години, се вели во соопштението за печатот.

За да не биде фатена од американските власти, Флук-Екрен му кажала на лицето кое обвинителството го идентификувало како сведок на роднините да испрати порака дека таа починала.