Албански нарко бос осуден во Англија: Се нарекував себеси „ѓавол“

Сподели со своите пријатели

Албански нарко-бос разоткриен од британски Дејли Мејл затоа што се фалел дека ги пресекол ривалите, конечно е осуден – откако уживал во својата озлогласеност и бил третиран како славна личност во неговата татковина.

Loading...

Селамет Мехметај, наречен „Ѓаволот“, беше осуден на четири и пол години затвор за водење фабрики за канабис управувани од илегални имигранти, кои ја дистрибуираа дрогата вредна милиони фунти годишно низ Велика Британија.

Полициска истрага против него и неговиот брат Диор, неуспешен барател на азил опишан како негова „десна рака“, беше покрената откако тој им понудил да продаде индустриски количества силен канабис на новинарите на Дејли Меил.

Тогашниот премиер Борис Џонсон побара акција откако истрагата во 2021 година, исто така, откри како нарко босот – кој се рекламирал на Инстаграм – застрашувачки опишал како претходно киднапирал и отсекол прсти на ривалот кој му го прекрстил патот.

Но, во месеците по откритијата на британските медиуми, Мехметај непромислено продолжил да го води својот просперитетен бизнис со дрога и да ужива во животот на плејбој – дури и да се појавува на албанската телевизија.

Ова вклучуваше 20-минутно интервју во прајм-тајм во Тирана, во емисијата наречена Гламур зона, во која обично се појавуваат ѕвезди од балканскиот шоубиз, каде водителот пиеше шампањ додека насмеаниот Мехметај рече дека не е виновен.

 

Loading...

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет лица осудени за убиство на претседателскиот кандидат во Еквадор

Тој, исто така, направи рап видео објавено на социјалните мрежи, користејќи клипови од откритијата на британските медиуми, каде што се преправа дека се подготвува да измачува онесвестен ривал кој бил врзан за стол додека неговите маскирани поддржувачи стоеле во просторија обложена со пластична покривка.

Во текстовите тој тврдеше дека е „број еден“ и „голем играч на ова место“ и дека ќе „пука со пиштол“ за да ги заштити своите пријатели.

Тој продолжил да ги транспортира материјалите што се користат за одгледување дрога низ домовите, вклучително и Кент и Сари, во 70.000 фунти Jeep Cherokee – често менувајќи ја регистарската табличка за да избегне откривање.

Дури и пред да биде откриен и уапсен, оженетиот татко на едно дете, кој се преселил во Велика Британија во 2011 година од албанскиот град Тропоја, се потсмевал на законот, објавувајќи видеа на своите социјални мрежи дека бил запрен од полицијата која мирисала на канабис во неговиот автомобил.

Беше поинаква приказната на судот „Вуд Грин Краун“ оваа недела додека тој стоеше покрај својот брат и се изјасни за виновен за производство на канабис во комерцијални размери.

Двојката носеше соодветни црни костуми, бели кошули и црни вратоврски кои потсетуваа на филмот Reservoir Dogs на Квентин Тарантино.

Судот слушна како, и покрај тоа што заработил богатство продавајќи дрога, тој им плаќал на двајца мажи кои дошле илегално во Велика Британија само 100 фунти неделно за да работат со полно работно време во неговите две фабрики за канабис скриени во предградијата на северен Лондон.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  ТРАГЕДИЈА ВО НИГЕРИЈА: Се урна учичиште, 12 загинати, околу 120 под урнатините

Падот на Мехметај започна откако новинарите на Дејли Мејл кои се претставуваа како банди кои сакаат да купат дрога на големо, го контактираа преку неговата страница на Инстаграм наречена „Албанска крв“, каде што ги покажа своите фабрики за канабис и објави видеа за да нагласи кои сорти се достапни за клиентите.

Тој се согласи да се сретне во неговиот дом во Палмерс Грин, северен Лондон, каде што раскажа како расфрлал пари од неговиот нелегален бизнис на светкавиот начин на живот, вклучително и Mercedes-Benz CLA AMG од 50.000 фунти, Audi An RS7 – што го возел преку 200 километри на час на автопатите користејќи лажни регистарски таблички – и теренски автомобил од Формула 3.

И се насмеа додека опишуваше како полицијата претходно пропуштила кокаин, канабис и куршуми кога го пребарале неговиот стан со пет спални бидејќи не пребарале една соба.

Но, најстрашниот момент дојде кога тој рече дека ако некој ја наруши неговата доверба, „би било многу лошо“ и, во тенко прекриено предупредување, опиша како киднапирал клиент кој не платил.

Го ставив во подрумот на канабис-куќата, го тепав три пати на ден, не ми даде алтернатива, му отсеков два прста“, рече Мехметај.

„Тоа му направив на тој човек, а потоа заминав навечер и спиев како бебе. Не ми беше гајле.“

Откако ја прочитаа истрагата на британските медиуми, детективите на Метрополитен полицијата започнаа темелна истрага, вклучително и двомесечен надзор.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на илегални преминувања во ЕУ нагло се намалил во првата половина од годинава

Кога полицајците конечно упаднале во една од неговите фабрики во ноември 2022 година, „можеа да почувствуваат мирис на канабис додека се приближуваа“.

Loading...

 

 

Внатре ги пронашле Мехметај и Диор со двајца нивни вработени кои биле „на колена и носеле ракавици“ додека негувале 90 растенија канабис во објектот, на кој ѕидовите биле пробиени за да се создаде дополнителен простор за одгледување на дрогата.

Рацијата на друга фабрика неколку дена подоцна открила уште 50 растенија, некои високи и до еден метар.

Севкупно, вредноста на улицата изнесувала до 166.000 фунти, а се верува дека Мехметај имал корист од бројните жетви годишно, што потенцијално ќе му донело милиони.

Loading...

Изрекувајќи ја пресудата, судијата Карим Езат рече: „Игравте активна улога во она што беше софистицирана операција.

„Вие ја презедовте водечката улога во одгледувањето канабис на комерцијално ниво“.

Тинејџерот брат на Мехметај, Диор, за кој судот слушна дека дошол илегално во Британија и му било одбиено барањето за азил во јули 2022 година, исто така се изјасни за виновен за производство на канабис.

На Диор, за кој судот слушна дека нема легитимен извор на приход во Велика Британија, ќе биде осуден во октомври.