Активирана противвоздушна одбрана на северот на Крим

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Крим Василиј Телиженко денеска соопшти дека Русија ја „активирала“ воздушната одбрана во градот Армјанск на северот на Крим и дека нема планови за евакуација на градот, откако во тој регион се слушнале експлозии.

Loading...

„Ве молам останете смирени, воздушната одбрана е активна. Ги консултирав сите служби и се е во ред. Има некои луѓе во Украина кои ја дестабилизираат ситуацијата“, напиша тој на социјалната мрежа Телеграм, пренесува ТАСС.

Тој додава дека никој не е евакуиран од Ерменија, ниту дека се планираат такви акции.

Претходно оваа недела на проукраинските канали Телеграм се појавија извештаи во кои се наведува дека луѓето се евакуираат од Арњанск, пренесува ТАСС.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ ќе се обиде да формира специјализиран суд за руски воени злосторства

Олег Крјучков, советникот на лидерот на Крим, во таа прилика изјави дека тоа се лажни приказни.

Лидерот на Крим Сергеј Аксјонов изјави дека извештаите за евакуација на градот се лажни вести што ги шират украинските власти и дека во моментов се преземаат сите мерки за да се обезбеди безбедност на полуостровот, пренесува ТАСС.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.