АИ: Украинската војска ги загрози цивилите

Сподели со своите пријатели

Украинската армија ги загрозува цивилите со поставување воени бази во училиштата и болниците и со напади од населени места со цел да се потисне руската инвазија, соопшти денеска невладината организација Амнести интернешенел.

Loading...

Ваквите тактики го прекршуваат меѓународното хуманитарно право, се вели во соопштението на организацијата.

„Ја документиравме тенденцијата на украинските сили да ги загрозуваат цивилите и да ги прекршуваат правилата за војна кога дејствуваат во населени области“, рече генералниот секретар на Амнести Агнес Каламар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Сѐ уште нема услови за средба меѓу Путин и Зеленски

„Фактот што тие се во позиција на одбрана не ја лишува украинската армија од обврската да го почитува меѓународното хуманитарно право“, додаде таа.

Во исто време, Амнести нагласува дека тоа во никој случај не ги оправдува „слепите руски напади насочени кон цивилното население“.

Помеѓу април и јули, истражителите на Амнести интернешнал ги истражуваа руските напади во регионите Харков, Донбас и Миколаев, ги прегледале погодените области и интервјуираа преживеани, сведоци и луѓе блиски до жртвите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гутереш: Опасноста од нуклеарни конфликти се врати

Според Амнести, нивните иследници пронашле докази дека украинските сили извршиле напади од населени станбени области и воспоставиле бази во цивилни згради во 19 градови и села во тие области.

Повеќето од станбените области каде што биле сместени војниците биле на неколку километри од линијата на фронтот, истакнува Амнести и посочува дека се можни и други опции кои нема да ги доведат во опасност цивилите, како што се воените бази или областите со густо шуми во близина.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ испрати нова порака до Западот

Амнести наведува дека според нивните сознанија војниците стационирани во овие населени места не побарале од цивилите да се евакуираат.

Таа потврди дека украинските сили формирале воени бази во училиштата и болниците.

Организацијата соопшти дека контактирала со украинското Министерство за одбрана во врска со заклучоците од нејзините истраги на 29 јули, но не добиле одговор до објавувањето на изјавата.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.