Зошто луѓето му веруваат на Нострадамус и по скоро 500 години?

Сподели со своите пријатели

По навистина турбулентната 2022 година, која ја вклучи ужасната инвазија на Украина, инфлацијата што следеше како резултат на војната, како и ефектите од глобалното затоплување кои беа видливи во сите делови на светот, постојат стравувања дека 2023 година може да биде уште полоша.

Loading...

Францускиот астролог – Нострадамус е познат по своите мрачни прогнози, а токму тоа го најавува.

Можеби најважното предвидување на Нострадамус за 2023 година беше почетокот на „Големата војна“, толкувана од оваа реченица:

„Седум месеци од Големата војна, луѓе загинаа поради правење зло. Руан и Евр нема да паднат во рацете на кралот”.

Некои тоа го протолкуваа како неизбежна ескалација на украинскиот конфликт во Третата светска војна.

Дописникот за футурологија на Дејли Стар на тој начин понуди совет што може да ги објасни овие предвидувања.

„Седуммесечното времетраење на конфликтот на почетокот може да изгледа како причина за славење, но со оглед на огромниот нуклеарен арсенал на земјите вклучувајќи ги Америка и Русија, можеби е најдобро да се биде претпазлив. Парижаните би било добро да се затворат во Руан додека не се смират работите“, рече тој, како што пренесува „Гардијан“.

Патем, меѓу 1547 и 1555 година, Нострадамус наводно му прорекол 942 поетски катрени на својот асистент додека бил опиен со морско оревче, кое нормално предизвикува халуцинации кога се зема во големи дози.

Loading...

Иако многумина го исмевале поради тоа, Нострадамус триумфирал и затоа неговата никогаш необјавена книга Les Prophéties е од големо значење денес, особено затоа што многумина веруваат дека тој ја предвидел егзекуцијата на Чарлс I, Големиот пожар во Лондон, Франција, револуцијата, подемот и падот на Наполеон и Хитлер, пукањето на ЏФК, атентатот на Беназир Буто, нападите на 11 септември, масовните убиства во Париз во 2015 година, дури и абдикацијата на кралот Чарлс III.

Зголемена продажба по смртта на кралицата Елизабета Втора

Во 2022 година, Нострадамус е секако книжевен феномен. Книгата што ги толкува неговите наводни пророштва се најде на врвот на листата на бестселери на Sunday Times во септември, откако предвиде кога ќе умре кралицата Елизабета Втора.

Нострадамус: Целосните пророштва на иднината, дело на Марио Ридинг, продаде речиси 8.000 примероци во неделата што завршува на 17 септември, откако продаде само пет примероци една недела пред смртта на кралицата.

Во својата книга, објавена во 2006 година, Ридинг тврди дека пронашол нешто што другите што го проучувале Нострадамус го пропуштиле: дека неговите катрени биле нумерирани за да се поврзат со датумите.

Затоа, катренот 10/22, кој наводно ја предвидува смртта на кралицата, гласи:

„Затоа што не го одобрија неговиот развод / човек што подоцна го сметаа за недостоен / народот ќе го направи крал на островот / човек ќе го замени кој никогаш не очекувал да биде крал“.

„Овој катрен нема да биде изненадување за британскиот народ и има далекусежни импликации. Првата е дека кралицата Елизабета ќе умре, околу 2022 година, на возраст од околу 96 години“, рече Ридинг.

Рединг, кој почина во 2017 година, продолжи да тврди тој катрен 10/22 предвидува дека кралот Чарлс ќе абдицира затоа што е „уморен од постојаните напади врз себе и другата жена“ поради „огорченоста против него од страна на одреден дел од британското население, по неговиот развод со Дијана, принцезата од Велс“.

Loading...

Неговото толкување не завршува тука. Тој исто така сметал на принцот Хари да стане следниот крал, наместо неговиот постар брат Вилијам.

Мишел де Нострадам е роден во Сен Реми де Прованс во 1503 година. Рано живеел како патувачки аптекар, многу баран за лекување на жртвите од чума.

Од 1550 година наваму, тој издавал годишни публикации во кои имало пророчки стихови.

Во 1554 година, тој почнал да пишува Les Prophéties, во кои имал намера да ја претстави идната историја на светот во 1.000 катрени, поделени на 10 „векови“.

Како што растела неговата слава, Нострадамус станал близок пријател на француската кралица, Катерина де Медичи, смртта на чиј сопруг Хенри II се вели дека ја предвидел во следниот стих:

„Младиот лав ќе го победи постариот / На бојното поле во една битка / Очите ќе му пробијат низ златниот кафез / Две рани направија една, а потоа умира со сурова смрт. Се смета дека ова се однесува на турнир во шетање во 1559 година, кога грофот Габриел де Монтгомери со остро копје го прободел несоодветниот визир на кралот, обезличувајќи го окото, грлото и слепоочницата на кралот, што резултирало со неговата смрт 11 дена подоцна.

Но, вистинитоста на пророштвото е сомнителна затоа што се појавила во печатење дури долго по таа судбоносна средба.

Барем Нострадамус ја предвидел сопствената смрт во 1566 година. Но, имајќи предвид дека предвидувањето било направено еден ден пред да умре, и дека бил речиси легнат во кревет од артритис, капки и артериосклероза, тоа можеби не било толку симптом на неговата пророчка генијалност како исказ на очигледното.

Loading...

Шарлатан или гениј?

Убавината на Нострадамус е во тоа што можете да прочитате што сакате во она што тој го напишал, според анализата на The Guardian.

Она што некои би можеле да го сметаат за негов шарлатанизам е, гледано од друг агол, неговата генијалност, според авторот Еверет Ф. Блилер, под псевдонимот Liberte E LeVert, од книгата Пророштвата и енигмите на Нострадамус:

„Заобиколувањата и избегнувањето на директноста играат голема улога. Обично се двоумел во астролошките состаноци, бидејќи сврзниците се повторувале. Тој се повикал на нејасни латински зборови за да создаде можности за двојни значења; тој ги изоставил предлозите, членовите, рефлексивите и сврзниците и го фаворизираше инфинитивот како безвременска, безлична форма што може да се чита на многу начини“.

Нострадамус е сè освен смирувачки.

„Цената да се знае што доаѓа е, за Нострадамус, тоа што историјата ги губи сите правци и кохерентност“, смета Конор.

Некои тврдат дека Нострадамус го предвидел и претстојното влијание на климатската криза кога напишал:

Loading...

„Нема да видат 40 години дожд. / Четириесет години ќе се гледаме секој ден. / Сувото уште повеќе ќе се исуши и ќе има големи поплави кога ќе го видите“.

Тоа секако изгледа застрашувачки точно, а неговиот четворка од 23.5 може да загрижи некои уште повеќе:

„Двајца противници ќе се обединат / Кога повеќето други ќе се обединат со Марс / Африканскиот лидер се плаши и трепери / Двојниот сојуз е поделен со флотата“.

Во својата книга од 2006 година, Ридинг го сфати ова како да значи дека светот ќе види „две сили се обединуваат“ за да водат глобална војна.

Меѓутоа, тоа толкување неодамна беше доведено во прашање од синот на Ридинг, Лори, кој очигледно го продолжи семејниот бизнис. Тој верува дека „африканскиот лидер“ е упатување на јужноафриканскиот технолошки милијардер Илон Маск и неговите планови да го колонизира Марс.

Loading...