Вработените во Њујорк Тајмс започнаа 24-часовен штрајк

Сподели со своите пријатели

Вработените во Њујорк Тајмс (NYT), една од водечките медиумски организации во Соединетите Американски Држави, стапија во 24-часовен штрајк откако преговорите меѓу синдикатот и раководството пропаднаа, јавува Anadolu Agency (AA).

Loading...

Стотици вработени во весникот се собраа пред зградата на Њујорк Тајмс, протестирајќи против раководството на весникот со транспаренти во рацете.

Вработените кои ја сочинуваат новинарско-уредништвото на весникот реагираа на 20-месечните неуспешни преговори меѓу синдикатот NewsGuild и раководството на Њујорк Тајмс и порачаа дека две години не можат да добијат покачување и дека сакаат фер договор.

Во соопштението на синдикатот NewsGuild се посочува дека предлогот на администрацијата на NYT заостанува многу зад растот на инфлацијата и просечните плати во САД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата во светот повторно паѓаат

Вестите на оваа тема во NYT забележаа дека се одржани околу 40 состаноци меѓу страните од истекот на договорот во март 2021 година, но не е постигнат консензус за зголемување на платите, здравствените и пензиските планови.

Новинските извештаи велат дека NYT му понудил на синдикатот вкупно зголемување на платите од 12,5 отсто за 2023 и 2024 година, вклучително и четири отсто за изминатите 20 месеци, додека синдикатот побарал вкупно зголемување на платите за 24 отсто, ретроактивно на 8,5 отсто.

Беше посочено дека во NYT има повеќе од 1.800 вработени, од кои околу 1.450 се членови на соодветниот синдикат.

Се вели дека најмалку 1.100 вработени во NYT потпишале 24-часовен штрајк, а вработените во NYT последен пат презеле слични активности во 1981 година.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мистериозниот бран самоубиства на морнари во САД