27.05.2019 22:39

Вонземска материја пронајдена во планини во Јужна Африка


Во новата судија на CNRS Центар за молеукларна биофизика во Франција, научниците откриле вонземска органска материја „заробена“ во вулкански карпи долж планината Маконџва во Јужна Африка, стари повеќе од три милијарди години.

Од ранатаисторија на Сончевиот систем, метеорите и другите вселенски карпи ја бомбардирале Земјата, а според некои теории, донеле и градбени блокови живот кои овозможиле формирање на животот на Земјата.

loading...

Наоѓањето на вонземска материја во планини во Јужна Африка изгледа дека ги потврдува теориите, пренесува сајтот advocator.ca.

– Ова е прв пат да пронајдеме реални докази за вонземски јаглерод во карпи на Земјата, вели Францес Вестал, астробиолог од CNRS.

Бугарски професор тврди дека вонземјани киднапираат луѓе

Во Џозефсдал Черт, вулканското лежиште пронајдени се наночестички на никел, хром и железо, нешто што не било вообичаено меѓу карпите кои се формирале на Земјата.

– Овој факт исто така сугерира дека споменатиот слој на камења се појавил благодарение на судирите на вселенските карпи кои доаѓаат од длабоката вселена, објаснил Дидије Гурије, автор на студијата.

Во заклучокот, научници изнеле теорија дека вонземската органска материја паѓала ан Земјата со микрометеорити кои семмешале во атмосферата со вулканската пепел, а потоа биле заробени во вулканските карпи на планината Маконџва во Јужна Африка.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments