Во Мексико годинава убиени 18 новинари

Сподели со своите пријатели

За новинарите во Мексико ова е најсмртоносната година бидејќи 18 од нив се убиени досега, објави организацијата за човекови права Член 19.

Loading...

Од тие 18 убиства, во девет случаи досега има потенцијална поврзаност со нивната работа, соопшти регионалната организација изјави за Ројтерс директорот Леополдо Малдонадо.

„Ова може да биде најлошата година на векот за новинарите“, рече Малдонадо.

Новинарите редовно добиваат закани

За нешто повеќе од осум месеци, бројот на убиства за 2022 година веќе ги надмина 13-те убиства регистрирани минатата година и 14-те регистрирани во 2020 година.

Член 19 откри дека смртните случаи биле поврзани со професијата на жртвите во околу половина од случаите во 2021 и 2020 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата ги повика Израелците и Палестинците да ја прекинат спиралата на смртта

Во меѓувреме, организацијата документирала вкупно 331 напад врз новинари во првата половина од годината, од кои повеќето вклучувале заплашување и малтретирање.

– Некои новинари добија и закани, додека неколку случаи се однесуваа на наводна злоупотреба на јавните овластувања. Тоа е зголемување за 51,83 отсто во споредба со првата половина на 2018 година, кога на власт беше поранешниот претседател Енрике Пења Нието, се вели во соопштението.

Покрај тоа, член 19 тврди дека четворица новинари биле насилно раселени во земјата, додека двајца заминале во егзил во првата половина на годината.

Loading...

Организација: Зад повеќето напади стои државата

„Улогата што ја играат властите во насилството врз новинарите јасно го одразува прекршувањето на обврските на државата да ги гарантира правата и интегритетот на новинарите и медиумите“, се додава во извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  20 загинати во две сообраќајки во Нигерија

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор постојано тврдеше дека неговата влада не напаѓа новинари и дека неодамнешните убиства биле извршени од криминални групи.

Во член 19 се тврди дека државата стои зад најголемиот дел од нападите врз новинарите, со 128 евидентирани случаи во првата половина од годината.

„Овој тренд континуирано продолжува од 2007 година“, нагласуваат од организацијата.