Во Дунав пронајдено тело на момче завиткано во фолија, Интерпол бара помош

Сподели со своите пријатели

Интерпол побара меѓународна помош за идентификација на телото на момчето кое беше пронајдено завиткано во фолија и врзано за камен во реката Дунав во Германија.

Loading...

Посмртните останки на детето беа откриени на 19 мај минатата година во Баварија, а не е познато колку долго малото тело било во водата.

Истражителите веруваат дека тој имал меѓу пет и шест години и дека веројатно дел од времето го минувал надвор од Германија, пренесува Нова.рс.

Германските власти побараа од Интерпол т.н црно известување за 185 земји членки на оваа организација.

Момчето било високо околу 110 сантиметри и тешко околу 15 килограми, имало кафена коса и нулта крвна група.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Венецуела мораше да ангажира 11.000 војници за да ослободи затвор од криминалци

Јирген Сток, генерален секретар на Интерпол, рече: „Преку ова црно известување, Интерпол ја повикува глобалната заедница за спроведување на законот да ги провери базите на податоци и да се консултира со отворени или нерешени случаи. Некој, некаде, знае нешто за ова момче, па подеднакво е важно одредени детали да бидат јавно објавени. Без разлика дали тој е жртва на трговија со луѓе, киднапирање или насилство, ние сме посветени да ги мобилизираме сите полициски сили на Интерпол за да го идентификуваат и да им помогнеме на истражителите да ја расветлат неговата смрт“.

Германската полиција, исто така, сака да слушне од секој кој се сеќава на исчезнато дете кое одговара на описот на момчето пронајдено во реката и чие исчезнување може да биде поврзано со случајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудиска Арабија: Ако Иран набави нуклеарно оружје, ќе набавиме и ние

Тие можат да соработуваат со Интерпол за да им помогнат на роднините кои веруваат дека момчето можеби е член на нивното биолошко семејство да добијат ДНК совпаѓање.

Loading...

Инаку, црното известување е издадено како дел од програмата „Идентификувај ме“, која беше лансирана во мај за да им помогне на полицајците во Белгија, Германија и Холандија да идентификуваат 22 жени и девојки за кои веруваат дека биле убиени, пишува Скај њуз.