Во Британија за прв пат животинска болест се шири од кучиња на луѓе

Сподели со своите пријатели

Кучешката болест која се шири меѓу кучиња во Велика Британија за прв пат сега зарази три лица.

Loading...

Неизлечивата состојба, наречена Brucella canis, може да доведе до неплодност, хромост и болка кај кучињата.

Но сега, за прв пат, три лица се заразиле со бактериска инфекција од животни, објави Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство, пишува Мирор.

Болеста е ендемична на места како што е Источна Европа, а претходно болеста беше забележана само во изолирани случаи кај животни увезени од регионот, но сега случаите кај кучињата во Велика Британија вртоглаво се зголемија, со рекордни 91 забележани само оваа година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американските сили уништија дронови и противбродски ракети на Хутите

Експертите веруваат дека новите случаи доаѓаат од контакт помеѓу британските кучиња и увезените кучиња во одгледувачниците, како и потомството увезено од одгледувачите.

Имаше само 9 случаи во 2020 година, ова се искачи на 36 следната година и повторно на 55 во 2022 година.

До јули оваа година, во Обединетото Кралство беа идентификувани 91 случај, според владиното истражување.

Меѓувладината група Инфекции и надзор на ризик од човечки животни (HAIRS) соопшти дека иако ризикот за човечката популација е низок, одгледувачите на кучиња, луѓето кои работат на ветеринари или одгледувачници и сопствениците на заразени кучиња имаат поголем ризик од изложеност на заразени кучиња.

Loading...

Тешките случаи може да бидат опасни по живот, а имунокомпромитираните лица се изложени на поголем ризик.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов Зеланд го повлекува законот за забрана на цигари

Во новиот извештај објавен за Brucella canis, HAIRS рече дека вкупно три случаи на човечка инфекција се потврдени во Велика Британија.

Во еден случај, лицето било асимптоматско, а инфекцијата била утврдена затоа што се работи за ветеринарен работник кој бил подложен на рутинско тестирање откако стапил во контакт со заразено куче.

Друг случај бил дијагностициран откако пациентот отишол во болница откако развил симптоми.

Од пријавените 91 случај кај кучињата оваа година, за 22 биле достапни клинички информации, а од тие 14 заразени кучиња биле од Романија.