Вилијам и Хари со нивниот татко ќе одат зад ковчегот на кралицата

Сподели со своите пријатели

Принцовите Вилијам и Хари во понеделник по мисата во Вестминстерската опатија ќе одат зад ковчегот на кралицата Елизабета Втора, пишува Гардијан.

Loading...

Поворката ќе ја предводи нивниот татко, кралот Чарлс III.

Во 1997 година, браќата го следеа ковчегот на нивната мајка, принцезата Дијана.

Вилијам тогаш имаше 15 години, а Хари 12. Луѓето ширум светот тогаш го следеа збогувањето со принцезата од Велс.

Потврдено е дека во поворката зад ковчегот ќе бидат и Питер Филипс, син на принцезата Ана и нејзиниот сопруг Тим Лоренс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Објавена причината за смртта на кралицата Елизабета

Ќе присуствува и принцот Хенри, војводата од Глостер. Сопругата на кралот Камила, Кејт Мидлтон, грофицата од Весекс и Меган Маркл ќе патуваат со автомобили за да ја придружуваат поворката.

Од четврток до недела ковчегот ќе биде во Вестминстерската сала, граѓаните ќе можат да оддадат почит

Денеска телото на кралицата ќе биде пренесено од Бакингемската палата во Вестминстерската сала за време на јавна поворка.

Кралот Чарлс ќе ја предводи поворката зад кочијата, која ќе биде обвиткана во кралски регалии.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британската премиерка го брани владиниот економски план

Поворката се очекува да трае околу 40 минути.

Надбискупот од Кентербери Џастин Велби ќе одржи кратка богослужба на која ќе присуствуваат кралот Чарлс и други членови на кралското семејство пред салата да биде отворена за јавноста.

После тоа, телото на кралицата ќе лежи во државата во Вестминстерската сала до државниот погреб.

Затворениот ковчег ќе биде поставен на подигната платформа, а јавноста ќе може да помине покрај него и да му оддаде почит.

Погреб на кралицата Елизабета

Во понеделник, на 19 септември, ќе се одржи официјалниот погреб на кралицата Елизабета Втора. Ковчегот ќе биде однесен во Вестминстерската опатија во текот на утрото.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Објавена причината за смртта на кралицата Елизабета

На официјалниот дел од погребот ќе присуствуваат членови на нејзиното семејство и британски и светски лидери.

По погребната церемонија, ковчегот е пренесен во замокот Виндзор, односно во капелата Свети Џорџ, каде кралицата ќе биде нејзиното последно почивалиште.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...