01.07.2019 12:08

Вака НАСА го произведува најголемиот телескоп кој ќе биде испратен во вселената (ВИДЕО)


Најголемиот телскоп на сите времиња кој ќе биде испратен во вселената наскоро ќе биде завршен.

„Џејмс веб“ телескопот (JWST) ги минал сите тестови и наскоро би можел да се најде на својата космичка задача.

loading...

Меѓу тестовите кои се напревени се и оние кои се однесуваат на студенило и услови на вакуум.

Изградбата се одвивала во НАСА центарот во Хјустон.

Пред да биде пуштен во орбитата, на телскопот ќе биде вградена заштита од сонце, со големина на тениски терен.

Фото: Printscreen/Twitter/Mashable


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments