Усвоен нацрт законот со кој може да се забрани ТикТок во Америка

Сподели со своите пријатели

Пратениците на Претставничкиот дом усвоија закон со кој може да се забрани ТикТок за американските корисници, освен ако кинескиот технолошки гигант Бајт Денс не го продаде својот удел.

Loading...

По неговото усвојување во Претставничкиот дом, законот сега оди во Сенатот, каде што сенаторите ќе гласаат за него, пренесува Си-Ен-Ен.

Да потсетиме, американскиот претседател Џо Бајден најави дека ќе го потпише законот доколку помине и во Сенатот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции