УНЕСКО ќе ја награди Ангела Меркел

Сподели со своите пријатели

Ангела Меркел пред шест години ги отвори вратите на Германија за бегалците и „испиша историја“, па УНЕСКО одлучи на поранешната канцеларка да и додели награда за мир.

Loading...

„Целото жири беше трогнато од нејзината храбра одлука во 2015 година да прифати повеќе од 1,2 милиони бегалци, особено од Сирија, Ирак, Авганистан и Еритреја“, рече претседателот на жирито и добитник на Нобеловата награда за мир за 2018 година, Денис Муквеге.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бундесвер добива нови авиони

Генералниот директор на УНЕСКО, културната организација на Обединетите нации, Одри Азуле, исто така, ја пофали политиката на Меркел во тоа време.

„Отворањето на вратата за оние кои страдаат води кон мир“, рече Азуле.

Наградата на УНЕСКО е именувана по поранешниот претседател на Брегот на Слоновата Коска, Феликс Хупует-Боињи и се доделува од 1989 година на поединци, организации или институции кои вложиле посебен напор за промовирање, истражување или обезбедување мир.

Не се знае кога Ангела Меркел, канцеларка од 2005 година до крајот на минатата година, ќе ја добие наградата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Два милиони луѓе без струја во Флорида

Во летото 2015 година, додека бегалците масовно пристигнуваа во Европа, Меркел ги отвори границите на Германија и до денес ги изговори познатите зборови: „Можеме да го направиме тоа“.

Сепак, таа на крајот ја промени својата миграциска политика, бидејќи поддршката за неа опаѓаше, во јавноста, како и кај демохристијаните што таа ги водеше.

Loading...