Украински политичар пријавил дека е болен и отишол на Малдиви, Зеленски бесен

Сподели со своите пријатели

Властите во Украина истражуваат дали пратеникот Јуриј Аристов го прекршил законот кога заминал на семеен одмор на Малдивите.

Loading...

На службените лица им е забрането да патуваат во странство на одмор, додека на мажите на старосна возраст им е потребна посебна дозвола за да ја напуштат земјата.

Службата за безбедност отвори кривична постапка за да процени дали Аристов давал лажни информации на властите.

Тој може да се соочи со затворска казна до три години доколку биде прогласен за виновен, пренесува Би-Би-Си.

Тој беше на Малдиви со своето семејство

Првичната истрага откри дека Аристов кон средината на јули со сопругата и децата бил на приватниот остров Итафуши на Малдивите, кога бил пријавен на боледување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Уништени 10 од 17 лансирани руски дронови

Во странство престојуваше од 5 до 22 јули, а најпрво заминал на тридневен службен пат во Полска.

Него први го забележале украинските медиуми на Малдивите.

Претседателот Володимир Зеленски ги предупреди јавните службеници дека секое предавство на интересите на земјата ќе предизвика бес.

Loading...

„Кога постојано ја гледате и чувствувате моралната сила што ја добиваат за Украина нашите воини, нашиот народ, кои прават се што е можно и невозможно за победа и зачувување на слободата, секое внатрешно предавство, секое плагијат или какво било лично богатење наместо интересите на Украина, предизвикува и најмал гнев“, рече Зеленски.

Аристов поднесе оставка.

Неколку високи украински функционери поднесоа оставки претходно оваа година, откако Зеленски започна претрес на владиниот персонал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан ја блокира Украина

Нивното заминување дојде откако Украина започна голема акција против корупцијата.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.