Украински генерал: Ќе го вратиме Крим до крајот на годината, војната ќе заврши до пролет

Сподели со своите пријатели

Украинските сили би можеле да го вратат Крим до крајот на декември, а целата војна со Русија ќе заврши до пролет, изјави заменик-министерот за одбрана на Украина Володимир Хаврилов, пензиониран генерал-мајор, кој рече дека неговата земја никогаш нема да престане да се бори.

Loading...

Во интервју за Sky News, тој рече дека верува оти шансите Русија да изврши нуклеарен напад е мала и додаде:

„Да, тоа би било драма. Но, тоа не е закана што ќе не спречи да продолжиме со нашата војна“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вонредни прекини на струја низ цела Украина

Што се однесува до изгледите за мировни преговори со Кремљ, Хаврилов рече дека тие ќе се случат само кога руските трупи ќе бидат подготвени да ја напуштат секоја педа од Украина.

Тие го вклучуваат полуостровот Крим, кој Путин го зазеде во 2014 година, и делови од источна Украина кои беа поддржани од сепаратистите поддржани од Русија во последните осум години.

„Луѓето вложија многу напор за она што веќе го постигнавме и сите знаат дека секое одложување или замрзнат конфликт е само продолжение на оваа војна против постоењето на Украина како нација“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Министрите за надворешни работи на НАТО за поголема помош за Украина

Украинските трупи, поддржани од западните оружја, постигнаа многу значајна победа на почетокот на овој месец со повторно заземање на јужниот град Херсон, принудувајќи ги руските трупи да се повлечат назад на источната страна на реката Днепар.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...