Украинската тајна служба изврши рација во православен манастир во Киев

Сподели со своите пријатели

Службата за безбедност на Украина (СБУ) спроведе „контраразузнавачка рација“ во манастирот Печерск Лавра во Киев и неколку други локации во сопственост на Украинската православна црква, со цел да се спротивстави на наводните „субверзивни активности на руските специјални служби во Украина“, СБУ. објави.

Loading...

Според СБУ, рациите биле извршени во потрага по субверзивни групи, странски државјани или нелегално оружје, со цел да се спречи користењето на објектите како „центар на рускиот свет“, наведува Би-би-си.

СБУ, исто така, изврши рација во манастирот Корец во регионот Ривне, како и во други објекти на Украинската православна црква во регионот.

Украинските власти пред една недела покренаа кривична истрага откако се појави видео на кое се гледа како проруската пропаганда пее песни за „будењето на мајка Русија“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат ПВО опрема во Украина вредна 275 милиони долари

Неколку дена подоцна, поглаварот на епархијата во областа Виница во централна Украина беше обвинет за подготовка на пропагандни летоци за поддршка на руската инвазија на Украина.

Почнувајќи од 2018 година, многу православни парохии во Украина се приклучија на новата Православна Црква на Украина (OCU), која беше призната како автокефална од глобалниот православен свет една година подоцна.

Украинската православна црква се одвои од Московската патријаршија по руската инвазија.

Расколот беше поттикнат од поддршката за војната дадена јавно и директно од рускиот патријарх Кирил.

Loading...

Украинскиот политички аналитичар Валентин Хладких рече дека свештенството и верниците на ООК мора на крајот да одлучат кому ќе му служат: „Бог или криминалци од Кремљ“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полјански: Русија испрати писмо до ОН за украинските напади врз цивили во Донбас

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.