Украинците ја отстранија статуата на познат руски писател од центарот на Киев (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Градските власти на Киев ја отстранија статуата на рускиот писател Александар Пушкин што стоеше на една од главните улици во градот.

Loading...

Украинската влада ја повлече статуата од државниот регистар на споменици од национално значење.

Минатата недела непознати активисти напишаа „Деколонизацијата не може да се запре“ над статуата и ја полија со црвена боја.

Пушкин не е дел од украинската култура, изјави советникот на градоначалникот на Киев, Дмитро Билоцерковец.

Пушкин се смета за основач на современиот литературен руски јазик и беше меѓу првите во Русија што пишуваше на народен јазик.

Создаде стил кој измеша сатира, романса и драма. Негови најпознати дела се Евгениј Онегин, Борис Годунов, Кралицата на лопати и Приказната за рибарот и малата риба.

Од државниот регистар беа отстранети и голем број други споменици на руски и советски личности, вклучително и статуи на командантот на Црвената армија Микола Шчорс во Киев и рускиот благородник принцот Воронцов во Одеса.

 

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.