Украина: „Животот сега е исклучително тежок, проточната вода стана луксуз“

Сподели со своите пријатели

Украинската парламентарка Мира Рудик изјави во денешното интервју за Sky News дека во моментов животот е „исклучително тежок“ за украинските цивили.

Loading...

Таа тврди дека „повеќе од 50 отсто од енергетската инфраструктура на Украина е уништена или оштетена“.

Рудик тврди дека тоа значи дека Украинците имаат струја и греење само неколку часа дневно, додавајќи:

„Во моментов, проточната вода, особено топлата вода, е вистински луксуз“.

Таа изјавила дека три недели немала струја во својот дом во Киев и морала да користи дизел генератор.

„Ако знаеме нешто за нас, тоа е дека ова нема да не скрши“

„Тоа е огромен проблем за мојата нација“, рече таа, а потоа додаде:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Русија ќе мора да побара мир ако Украина има силен ПВО систем

„Но, знаеме дека Путин користи такви терористички напади за да не разбие затоа што губи на бојното поле. Ако знаеме нешто за нас, тоа е дека ова не оди. да не скрши. Тоа мора да го разбереме како предизвик, а не трагедија“.

Таа рече дека на Украинците им требаат дизел генератори и топла облека за да ја преживеат зимата:

Loading...

„За неколку недели ќе биде Божиќ. Ја цениме секоја донација за украинските деца за да можат да имаат Божиќ како што имаа пред инвазијата“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.