Укинувањето на санкциите за Иран би биле корисни за глобалната економија

Сподели со своите пријатели

Укинувањето на санкциите против Иран, во случај да се постигне нуклеарен договор, не само што ќе биде од корист за Техеран, туку и за глобалната економија и снабдувањето со енергија, што е во согласност со интересите на европските земји, изјави портпаролот на соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани.

Loading...

Иран може да обезбеди повеќе залихи на нафта отколку во минатото, рече Канани на брифинг со новинарите, пренесе Ројтерс.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.  

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Литванија се повлекува од Конвенцијата за касетна муниција