Уапсен шефот на Јакуза: Се обидел да продаде нуклеарен материјал на Иран

Сподели со своите пријатели

Американските власти го обвинија лидерот на јапонскиот криминален синдикат за заговор за трговија со нуклеарни материјали од Мјанмар во Иран.

Loading...

Такеши Ебисава (60) и неговиот сообвинет Сомфоп Сингхасири (61) тргувале со дрога, оружје и нуклеарен материјал, „одат дотаму што нудат ураниум и плутониум за оружје во очекување дека Иран ќе го користи за нуклеарно оружје“, рече Ен Милграм која е раководител на Дирекцијата за борба против дрогата.

„Ова е извонреден пример за развратот на трговците со дрога кои работат со целосно непочитување на човечкиот живот“, рече таа.

Американските власти веруваат дека Ебисава е висок лидер во транснационалниот синдикат за организиран криминал Јакуза.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ирански медиуми: Животот тече нормално (ВИДЕО)

Нуклеарни материјали биле транспортирани од Мјанмар во Тајланд до таен агент на Администрацијата за борба против дрогата (ДЕА) кој се претставувал како дилер на наркотици и оружје кој имал пристап до ирански генерал, според федералните власти.

Нуклеарниот материјал потекнува од неидентификуван водач на „етничка бунтовничка група“ во Мјанмар која ископувала ураниум во таа земја.

Правните претставници велат дека Ебисава му предложил на лидерот да продава ураниум преку него за да купи смртоносно оружје, вклучително и купување ракети земја-воздух од ирански генерал.

Помошникот јавен обвинител Метју Олсен рече: „Застрашувачки е да се замислат последиците доколку овие обиди бидат успешни“.

Loading...