Тројца затворски чувари застрелани при бегство на затвореник во Ајдахо

Сподели со своите пријатели

Тројца членови на затворскиот персонал биле застрелани во заседа додека еден затвореник се враќал во затворот од медицинскиот центар во Боис, Ајдахо, соопштија денеска официјални лица.

Loading...

Се верува дека затвореникот и стрелецот заедно избегале, а полицијата трага по нив од средата, кога се случи инцидентот.

Службениците на Одделот за поправки во Ајдахо го транспортирале затвореникот Скајлар Мид во Регионалниот медицински центар Сент Алфонсус во вторникот вечерта, според соопштението од градот Боис.

Додека полициските сили се подготвувале да се вратат со Мид во 2:15 часот по локално време, непознат осомничен потоа пукал кон полицајците, погодувајќи двајца од нив, јавува Си-Ен-Ен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Третото лице, за кое подоцна беше утврдено дека е службеник на Одделот за поправки, по грешка било застрелано од полицајците на Боис.

Детективите на полицијата на Боис во средата попладне го идентификуваа осомничениот за пукањето како Николас Амфенур.

„Веруваме дека ова беше координиран напад или заседа за да се извади (Мид) од притвор“, рече началникот на полицијата во Бојз, Рон Вајнгар, додавајќи дека добиле десетици траги во случајот.

Прелиминарната истрага покажува дека Мид и осомничениот за пукањето влегле во сива лимузина со четири врати и побегнале од областа непосредно пред да пристигнат полицајците на Боис на местото на настанот, се вели во соопштението.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Политико: ВИ споделува лажни информации за европските избори

Еден полицаец застрелан од Амфенур е во сериозна, но стабилна состојба, додека другиот полицаец има сериозни, но не опасни по живот повреди, соопштија официјални лица.

Третиот полицаец повреден во полициската престрелка не е во тешка состојба и покрај повредите.

Мид се самоповредуваше во вторникот вечерта, по што полицајците го префрлија во институција која може да обезбеди соодветна нега, рече Џош Теулт, директор на државниот Оддел за поправки.

Во моментов се води потера низ долината на богатството за да се пронајдат Амфенур и 31-годишниот Мид, кој е документиран член на бандата на белата надмоќ, Аријските витези и има претходна пресуда, рече Вајнгар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  МЕКСИКО: Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа

Мид беше во затвор од октомври 2016 година за отежнато тепање на полицаец со огнено оружје, а неговата последна казна требаше да заврши во 2036 година, се вели во соопштението за печатот.