Трет ден протести во Куманово (галерија+видео)

Сподели со своите пријатели

По еден ден пауза, граѓаните на Куманово вечерва пвоторно излегоа на протестен марш низ улиците во централното градско подрачје да го искажат револтот од одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов.

 

Loading...

 

Тие барајќи оставка од Иванов со скандирање најпривн започнаа пред Основниот суд во Куманово, а потоа продолжија да маршираат во мирна и демократска атмосфера. Едно од нивните барања веќе со денови е повлекување на одлуката за аболиција на политичарите.

Граѓаните на Куманово повторно покажаа дека имаат висока демократска свест, па протестите минаа без никакви инциденти и со минимално полициско обезбедување.

За утре во 19 часот повторно е најавен собир пред судот.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.