ТЕШКА СОСТОЈБА: Украина од денеска воведува воведе рестрикции за струја

Сподели со своите пријатели

Украина од денеска ќе воведе ограничувања во снабдувањето со електрична енергија на целата територија, изјави советникот на украинскиот претседател Кирило Тимошенко.

Loading...

– Од утре, 20 октомври 2022 година, ќе бидат воведени ограничувања во снабдувањето со електрична енергија низ цела Украина – напиша Тимошенко на својот канал на социјалната мрежа Телеграм.

Тој ги повика Украинците да ги „минимизираат трошоците“.

Се проценува дека околу 40 отсто од енергетскиот капацитет на Украина е исфрлен од рамнотежа поради руските напади во изминатите неколку дена.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски до Украинците: Подгответе се за нови напади