ТАСС: Повеќе од 915.000 луѓе преминале во Русија од Украина

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на војната во Украина, повеќе од 915.000 луѓе, меѓу кои речиси 170.000 деца, се преселиле во Русија од оваа земја, изјави официјален претставник на руското Министерство за внатрешни работи за ТАСС.

Loading...

 

Гутереш бара одвоени приеми од Путин и Зеленски

 

„Повеќе од 915.000 луѓе, вклучително и речиси 170.000 деца, пристигнаа во Русија од Донбас и Украина преку контролните пунктови во регионите Ростов, Белгород, Курск, Брјанск и Крим“, рече рускиот претставник.

 

Зеленски: Русија да биде прогласена за спонзор на тероризмот

 

Loading...

Според него, од 15.000 до 20.000 луѓе секојдневно ја минуваат руската граница од самопрогласените Доњецк и Лугански народни републики (ДНР, ЛНР) и други делови на Украина, јави ТАСС.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија: Товарен воз удри две момчиња, едното загина