Тајланѓаните гласаа за продемократски партии и против воената власт

Сподели со своите пријатели

Гласачите на Тајланд јасно го отфрлија речиси еднодецениското воено владеење, според денешните изборни резултати, и поддржаа две продемократски опозициски партии.

Loading...

Партијата на движење напред (МФП), најновата сила во тајландската политика која ја канализираше енергијата на продемократските младински протести во 2020 година, обезбеди најмногу гласови.

Предводени од харизматичниот 42-годишен Пит Лимјароенрат, МФП сака да ги реформира строгите закони на Тајланд за навреда на кралското семејство, создавајќи потенцијален судир со моќната ројалистичка воена елита на кралството.

„Дефинитивно на повидок е коалициски договор“

Тајланѓаните вчера излегоа на гласање во голем број по кампањата што ја спротивстави младата генерација желна за промени против конзервативната елита олицетворена од премиерот Прајут Чан-О-Ча.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Волстрит порасна, се тргува се претпазливо

Со пребројани гласачки ливчиња на 99 отсто од избирачките места, податоците на изборната комисија покажаа дека МФП освои 14 милиони гласови, а по него е Феу Таи со 10,6 милиони.

Обединетата тајландска народна партија, предводена од Прајут – поранешен воен командант кој ја презеде власта со државен удар во 2014 година – дојде на далечно трето место со 4,6 милиони гласови.

Иако не прогласи победа, Пита доцна вчера изјави дека коалициски договор е „дефинитивно на повидок“.

Но, во знак на идни потенцијални горливи точки, Пит го повтори своето ветување дека ќе го реформира законот за кралска навреда, кој предвидува строги затворски казни за навреда на монархијата.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мелони: Тунис ја доживува најтешката криза