земјотрес

Сподели со своите пријатели

Мароканското Министерство за внатрешни работи денеска соопшти дека бројот на загинатите во разорниот земјотрес кај Маракеш се искачи на 820, а најмалку 672 лица се повредени. Loading… Во соопштението се наведува дека 205 лица се тешко повредени. Спасувачите се уште се на терен и се очекува да се зголеми бројотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди јапонската префектура Кагошима, на југозападниот дел на Јапонија, соопшти Јапонската метеоролошка агенција. Loading… Засега не е издадено предупредување за цунами, објави новинската агенција Кјодо. Земјотресот се случи во 16 часот и 10 минути по локално време во селотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,3 степени ја погоди денеска јапонската префектура Ишикава, на западот на земјата, соопштија локалните власти. Loading… По земјотресот не е издадено предупредување за цунами, пренесе агенцијата Кјодо. Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, попладнево по локално време. Јапонската метеоролошка организација соопшти дека, иако немаПрочитај повеќе