земјотрес

Сподели со своите пријатели

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Босна и Херцеговина нешто по 23 часот во петокот вечерта, додека епицентарот бил во близина на Столац на длабочина од пет километри, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC). Loading… Според медиумите во БиХ, земјотресот бил почувствуван низ целатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтер го погоди брегот на Никарагва, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од пет километри, јавува Ројтерс. По земјотресот не беше издадено предупредување за цунами.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала го погоди вториот по големина остров на Филипините, Минданао, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Loading…   Ова ќе бидат клучните боишта во битката за Донбас   Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 60 километри, јавува Ројтерс. По земјотресот не беше издаденоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силен земјотрес го погоди Тихиот океан утрово во 17 часот и 45 минути. Регистрираната јачина на земјотресот била 6,6 степени според Рихтеровата скала. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на 401 километар од Нумеа. Американскиот систем за предупредување од цунами објави дека нема опасност од цунами, пренесува Ројтерс.   US (PTWC):Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтер денеска го стресе подрачјето на Подгорица. Потресот е регистриран некаде по 14 часот. Според податоците од Заводот за сеизмологија, земјотресот бил на длабочина од пет километри. Потресот се случил на 55 километри североисточно од Подгорица, пренесува РТЦГ.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во тајванскиот град Хуалиен се срушија високи згради при силниот земјотрес со јачина од 6,4 степени споре Рихтер кој денеска го погоди Тајван, а во кој животот го загубија најмалку две лица, а стотици се повредени. – Две лица за жал се загинати, додека 114 претрпеа полесни или потешки повреди,Прочитај повеќе