Закинтос

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди западните острови Закинтос и Кефалонија. Loading… Геодинамичкиот институт од Атина соопшти дека подводниот земјотрес се случил денеска во 10 часот и 36 минути, на околу 57 километри југозападно од Ликсури во Кефалонија во Јонското Море и дека потресотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наредена е евакуација во селото Мегала Алонија, во северниот дел на јонскиот грчки остров Закинтос, бидејќи шумски пожар ја загрозува областа. Loading… Жителите на тоа село добиле порака преку телефонскиот број за итни случаи да се евакуираат кон селото Ано Волимес, пренесува Катимерини. Од противпожарната служба во соопштението се наведуваПрочитај повеќе