Виктор Медведчук

Сподели со своите пријатели

Претседателот Володимир Зеленски изјави дека му го одзел украинското државјанство на богатиот бизнисмен Виктор Медведчук, близок соработник на Владимир Путин, кого Киев го обвинува за велепредавство во корист на Русија. Loading… „Врз основа на документите подготвени од безбедносните служби и Државната миграциска служба, а во согласност со Уставот на нашатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оправданувајќи го со вонредната состојба во земјата, украинската влада одлучи да ги национализира стратешките компании во земјата, кои досега беа во сопственост на олигарси. Loading… Меѓу нив, најинтересен е секако Игор Коломојски, олигарх кој бил близок со претседателот Зеленски. Коломојски беше сопственик на телевизискиот канал 1+1, кој ја емитуваше серијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На руската телевизија се појави видео од двајца заробени британски доброволци. Loading… Шон Пинер и Ејден Аслин беа фатени во Украина, а на руската државна телевизија побараа од Џонсон да договори размена со уапсениот олигарх и политичар Виктор Медведчук. Да потсетиме, Медведчук беше уапсен од Украинците минатата недела.   МногуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Службата за безбедност на Украина (СБУ) објави видео од Виктор Медведчук, кој минатата недела беше приведен во Украина. Loading… Медведчук им се обрати на претседателите на Украина и Русија, Володимир Зеленски и Владимир Путин, барајќи да биде разменет за борците од Мариупол кои се предале или биле заробени од Русија.Прочитај повеќе