Заробени Британци на руската телевизија го молеа Џонсон за размена за олигарх

Сподели со своите пријатели

На руската телевизија се појави видео од двајца заробени британски доброволци.

Loading...

Шон Пинер и Ејден Аслин беа фатени во Украина, а на руската државна телевизија побараа од Џонсон да договори размена со уапсениот олигарх и политичар Виктор Медведчук.

Да потсетиме, Медведчук беше уапсен од Украинците минатата недела.

 

Многу лажни информации за војната во Украина: Како да знаете што е вистина, а што пропаганда?

 

Не е јасно колку заробените Британци можеле слободно да зборуваат.

Утрово Украина објави и видео на кое Медведчук го моли Путин да го замени за борци од Мариупол.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја го одложи лансирањето на својот прв воен шпионски сателит

Семејството на заробениот Пинер побарало тој да биде третиран како воен заробеник и да се почитуваат меѓународните права.