Виена

Сподели со своите пријатели

Необична сцена се случила на патот од Сарево кон Виена, кога еден од патниците решил да ги забавува останатите со свој концерт кој траел 14 часа. Loading… Оваа неочекувана ситуација се случила во автобус за Виена, кога патник, чие име не се открива, решил својата љубов кон музиката да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалната единица Кобра упаднала во училница во училиште во Виена по дојава дека еден од учениците има пиштол со себе. Loading… Подоцна било утврдено дека ученикот со себе имал пластична играчка. „Зградата во моментов е обезбедена. Ова е нормална процедура за проверка на заканите“, рече портпаролката Џулија Шик. На училиштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанците ги суспендираат конзуларните услуги во авганистанските амбасади во Лондон и Виена, поради недостаток на соработка со властите во Кабул, изјави во неделата портпаролот на авганистанското Министерство за надворешни работи. Loading… Суспендирањето на конзуларните услуги во двете амбасади стапува на сила веднаш и ќе продолжи до понатамошно известување, изјави портпаролотПрочитај повеќе

white concrete building

Сподели со своите пријатели

Виена, која беше синоним за мрачна интрига од Студената војна, повторно стана шпионски главен град на Европа по руската инвазија на Украина. Loading… По зголемувањето на шпионажата, трите главни опозициски партии во земјата оваа пролет ги поддржаа законските измени за криминализирање на шпионажата во Австрија, но нивните напори пропаднаа благодарениеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австриската престолнина Виена е под опсада на вооружени специјални полициски сили поради страв од можен терористички напад. Loading… Присуството на безбедносните сили денеска е многу поочигледно на улиците во споредба со вчера, но туристите и мештаните шетајќи слободно, јавуваат медиумите оттаму,. Австриските медиуми јавуваат дека оваа акција е преземена откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На виенските компании ќе им требаат 55.000 квалификувани работници во следните три до пет години, покажува новата студија на Стопанската комора на Виена. Loading… Побарувачката ги опфаќа сите образовни сегменти, од занаетчии, преку високи училишта, до технички и други факултети. Истражувачкиот институт Макам Рисрч анкетирал 925 виенски компании кои вработуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Виена денеска им изрече долги затворски казни, вклучително и доживотен затвор, на четворица од шесте мажи обвинети дека им помагале на џихадистите да го подготват нападот во ноември 2020 година, во кој 20-годишен вооружен напаѓач уби четири лица во ресторани во центарот на Виена. Loading… Шестмината обвинети сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Центарот на Виена речиси два часа остана без струја. Loading… На централната улица, која кружи низ центарот на градот – Рингштрасе, синоќа немаше светло, а семафорите престанаа да работат, па полицијата мораше да го регулира сообраќајот на кростосниците. Околу 500 приклучоци беа зафатени од прекинот на електричната енергија, информираат одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите на Виена ги продолжија построгите мерки за коронавирусот до 23 октомври, па маските остануваат задолжителни во јавниот превоз. Loading… Додека во остатокот од Австрија маските „паднаа“, во главниот град остануваат на сила построгите мерки за корона. Тие предвидуваат обврска за носење FFP2 маски во јавниот превоз, како и воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обврската за носење маски во Австрија поради коронавирус од утре се укинува на три месеци, освен во болниците и домовите за стари лица. Loading… Според уредбата на Министерството за здравство, привремено се укинува обврската за носење маски во јавниот превоз и трговијата, освен во Виена, каде што покраинските власти одлучијаПрочитај повеќе