Вануату

Сподели со своите пријатели

Вануату денеска прогласи вонредна состојба откако уште еден циклон и земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала ја погодија островската држава на Тихиот Океан со околу 320.000 жители. Loading… Земјотресот бил вчера, на десет километри под морето, во близина на големиот остров Еспириту Санто, покажуваат податоците на АмериканскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Подводниот вулкан Ист Епи, кај островот Вануату во Пацификот, еруптираше исфрлајќи пепел во височина до 100 метри. Loading… Воспоставен е безбедносен периметар од 10 километри околу подводниот вулкан, кој се наоѓа на околу 68 километри северно од Порт-Вил, главниот град на оваа пацифичка нација. Над локацијата најпрво беше забележана пареа,Прочитај повеќе