Вадим Бојченко

Сподели со своите пријатели

Возејќи низ разурнатиот град ноќе, рускиот претседател Владимир Путин ја посети својата прва посета на Мариупол, град кој беше уништен кога руските сили го опколија на почетокот на војната. Loading… Би-Би-Си следеше дел од рутата по тој пат, која минуваше блиску до локациите кои беа цел на озлогласени напади заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Мариупол упати нов апел за „целосна евакуација“ на градот, за кој претседателот Владимир Путин вели дека сега главно е под контрола на руските сили. Loading… „Ни треба само едно – целосна евакуација на населението. Околу 100.000 луѓе остануваат во Мариупол“, изјави градоначалникот Вадим Бојченко на националната телевизија, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната објави нова анализа за ситуацијата во Украина. Loading… Тие тврдат дека руските сили ќе се обидат да ги изгладнат преостанатите украински бранители во фабриката за челик Азовстал.   Украина побара велигденско примирје, Русија одби   Рускиот претседател Владимир Путин и министерот за одбрана Сергеј ШојгуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во четвртокот наутро, градоначалникот на опколениот Мариупол, Вадим Бојченко, изјави дека градот сѐ уште се бори и дека ќе остане украински. Loading… Бојченко ги нарече лажни вести руските извештаи за освојувањето на градското пристаниште и предавањето на повеќе од илјада украински борци, пренесува dpa.   Голем метеорит падна во близинаПрочитај повеќе